Spørsmål

 

Ofte stilte spørsmål

Har du tinnitus eller kjenner noen som plages av dette, er det naturlig å ha mange spørsmål.
Selv om tinnitus oppleves veldig forskjellig, er det noen spørsmål som er mer vanlige enn andre.
Les mer


Svartjeneste

Tjenesten betjenes av ansatte ved Tinnitus poliklinikk ved Sørlandet sykehus.

Spørsmål sendes inn anonymt.
Vi har ikke tilgang til øvrig helseinformasjon om deg.
Tjenesten kan ikke erstatte en legekonsultasjon.

Besvarelser publiseres i løpet av ca. 60 virkedager. I perioder med stor pågang, kan det dessverre ta lengre tid.

Ved innsendelse av spørsmål vil du få oppgitt et referansenummer.
Du finner svaret ditt enkelt ved å søke på dette nummeret. 

(Svar fra før 01.01.19 med lenker til Læringsportalen har utdatert adresse -
"laeringsportalen" i starten av adressen skal nå byttes ut med "kurs".)

Ja, jeg vil stille spørsmål

 

Les tidligere besvarte spørsmål

  • Otosklerose
    445

    Spørsmål: Jeg har otosklerose og har operert begge ørene. Det siste i fjor, og etter operasjonen har øresuset blitt stadig økende. Kirurgen som opererte kunne ikke bidra med noe hjelp i forbindelse med dette. Er i full jobb, og studerer i tillegg, men lurer på om det er noe som kan hjelpe meg?

    Svar: Det kan være at du har fått et hørselstap som følge av otosklerose på begge ørene, og da vil det være viktig at du får vurdert om du kan ha nytte av et høreapparat. Et høreapparat vil også kunne være et viktig tiltak i forhold til din tinnitus. Alt etter hvor plagsom du fortsatt synes din tinnitus er, bør du deretter få tilbud om videre behandling. Ut fra det du forteller kan det også høres ut som om du har en stressende livssituasjon med full jobb og studier i tillegg. Det er kjent at stress kan ha en negativ innvirkning på tinnitus, og derfor bør du nok også vurdere om du har mulighet til å endre på livssituasjonen din parallelt med at du mottar annen behandling.

  • Nakkeplager og bivirkning av medisiner
    345

    Spørsmål: Går til kiropraktor og et par dager etter nakkebehandling fikk jeg tinnitus som plager meg veldig. Kan det være en sammenheng? Har også begynt med blodtrykksmedisiner på samme tid: Zanidip og Enalapril, Centyl og Albyl e. Kan de gi disse bivirkningene?

    Svar: Det er kjent at spenninger i nakke/skuldre kan gi tinnitusplager pga. perifer kobling mellom sensoriske systemer. En del kan derfor ha nytte av behandling for dette, selv om undersøkelser ikke kan konkludere med at dette er noe som er felles for alle tinnituspasienter. At du opplever tinnitus et par dager etter en nakkebehandling, er noe du bør ta opp med din kiropraktor. Noen medikamenter vil kunne gi tinnitus som bivirkning. Vi kan ikke se at de du nevner her står oppført med slik bivirkning, men anbefaler deg å ta dette opp med rekvirerende lege.